Nastavljamo s kurikularnom aktivnosti Briga o bilju

Krajem mjeseca studenog nestrpljivo su čekali održavanje radionice sadnje sobnog bilja, te sijanja sjemena pitomog kresa učenici 14.odgojno obrazovne skupine osnovnoškolskog programa autizma. U tome su im pomogle edukacijske rehabilitatorice voditeljica radionice Monika Jakobović i voditeljica skupine Sandra Rožman.

Niz istraživanja diljem svijeta su potvrdila da je briga o bilju  aktivnost koja blagotvorno djeluje na naš um i tijelo. Briga za biljke razvija osjećaj odgovornosti, pruža više samopouzdanja  i jača naše samopoštovanje. Neupitno je i to da se radom s biljem na najbolji način postajemo svjesniji svojih osjetila (gledamo, dodirujemo, mirišimo, slušamo).

Neka istraživanja su pokazala kako rad s biljkama kod djece s poremećajem iz spektra autizma  da su ona otvorenije iskazivala radost, pozitivno djelovala na smanjenje neprimjerenih ponašanja, u konačnici utjecala na poboljšanje koncentracija i koordinacija pokreta.

I naša višegodišnja iskustva potvrđuju da ova kurikularna aktivnost učeniicma pruža zadovoljstvo, potiče želju za zajedništvom u ugodnom okruženju što pokazuju „uhvaćena“ okom učiteljice, lica učenika na priloženim fotografijama. Usredotočeni i uronjena pogleda u tu malu zelenu biljčicu, zrnca sjemena, učenici su za zanimanjem sudjelovali u cjelokupnom procesu. Briga o biljci koju su zasadili i sjemenu koji su posijali nastavlja se i dalje, dakako praćenjem u učionici. Doticaja s prirodom (zemlja, zrak, biljke)  nikad dosta, a ovo je jedan od načina kako učenicima s poremećajem iz spektra autizma, posebno u ovo vrijeme pandemije, omogućiti iskustvo doživljaja u svakodnevnim  životnim aktivnostima.

Opširnije:Nastavljamo s kurikularnom aktivnosti Briga o bilju 

PROJEKT „ČAROBNA ŠUMA“

Projekt Čarobna šuma počeli smo provoditi 14.9.2017. vođeni mišlju kako i koliko je čovjeku potreban dodir s prirodom i koje su dobrobiti boravka u šumi i prirodi za učenike s poremećajem iz spektra autizma. Od tada je Čarobna šuma dio našeg školskog kurikuluma i provodili smo je jednom do dva puta tjedno u najbližim nam šumama-Dotršćina, Grad mladih, Maksimir, Medvednica.

U ožujku 2020.godine projekt Čarobna šuma jedan je od odobrenih projekata natječaja Zaklade ICF čiji je primarni fokus edukacija obitelji, kao i pružanje stalne edukacije javnosti o važnosti inkluzije djece i mladih s teškoćama u razvoju.

U želji da osnažimo roditelje djece s poremećajem iz spektra autizma osmislili smo projekt zajedničkih druženja na otvorenom, proširili smo ideju projekta na radionice s roditeljima kroz partnersku suradnju za postizanje zadovoljstva kod djece i roditelja.

Zajedničkim boravkom u šumi, na livadi, pored rijeke ili potoka, okruženi pozitivnom energijom koja se neminovno i nevidljivo prenosi u takvom okruženju očekuju se smanjenje nepoželjnih ponašanja, viši stupanj samopouzdanja, samim tim i povećanje motivacije te bolja i kvalitetnija suradnja između učenika, učitelja i roditelja. Pobuđuje se osjećaj pripadnosti grupi s kojom borave, produbljuju se odnosi i povjerenje. Roditelji će imati priliku neposredno se uključiti u rad ne samo sa svojim djetetom nego i drugom djecom koja će boraviti u šumi, a uz stručnu podršku učitelja i pratitelja. Zamišljeno je kao edukativna nadogradnja za roditelje. Uz pripremne materijale o dobrobitima boravka na otvorenom (prezentacijski materijal, video snimke i fotografije naših odlazaka u Čarobnu šumu) voljeli bismo potaknuti kod roditelja želju za aktivnim uključivanjem.

Primarno je da roditelji dožive takvo iskustvo kako bi ga mogli implementirati u svoje roditeljske vještine i stil života.

Tako smo uz pomoć Zaklade dobili priliku nabaviti opremu za daljnje provođenje naše Šume. Obogatili smo dosadašnju opremu nabavkom drona kojim ćemo na sveopće veselje moći moderno dokumentirati sva naša druženja. Također smo bogatiji za lopte, frizbije, štapove za hodanje, kišne kabanice, pedometre, dalekozore, naglavne svjetiljke, šatorsko krilo, ruksake, termosice, zviždaljke s kompasom, navlake za ruksake, piknik deke, toki vokije, prostirke za vježbanje na otvorenom, setove prve pomoći i dr..

Jedva čekamo krenuti!

Opširnije:PROJEKT „ČAROBNA ŠUMA“

Dani kruha

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se svake godine tijekom mjeseca listopada. Nešto drugačije nego prijašnjih godina, naši su najmlađi učenici zajedno sa svojim učiteljicama obilježili ovaj dan. Učenici su u svojim razredima različitim tehnikama izrađivali pekarske proizvode i plodove zemlje, koje smo zatim objedinili na velikom zajedničkom plakatu. Nakon kreativnog dijela opustili smo se uz slušanje pjesmice "Pekar" te uživali u slasnim kiflicama, kroasanima i ostalim pecivima.
Ovakvim obilježavanjem Dana kruha pokazali smo da trenutna fizička distanca nije prepreka našoj međusobnoj suradnji i zajedništvu.

Opširnije:Dani kruha

Pješačke ture na Dotršćini

22.10.2020. učenici osnovnoškolskog programa (autizam) bili su na pješačkoj turi u spomen-parku Dotršćina. Vrijeme toplo, suho i sunčano sa stazom primjeren za učenike koji su učestvovali. Bilo je ugodno i korisno. Osim ugode i zabave učinili smo mnogo za zdravlje. Naš lokomotorni, respiratorni i kardiovaskularni sustav biti će nam zahvalan.

 

 

Jesen u Predškolskom programu

Miroslav Krleža u pjesmi "Jesenja pjesma" piše:

"Nepoznat Netko donio je Jesen
U Sjevernu Sobu.
Nepoznat Netko donio je Jesen
na srebrnom pladnju
u sobu:
Grožđe i kruške, jabuke i smokve…"

U našoj Sjevernoj Sobi nema nepoznat Netko. Svi su poznati. I ako netko pita gdje se je sakrila jesen, znajte da se nije ona sakrila,...Sakrili smo je mi. U predškolskom programu Centra za autizam.

Kalendar šk.god.2023/24

Tražilica