Nagrađeni likovni radovi na 37. Lovrakovim danima kulture

Lovrakovi dani kulture su manifestacija koja se održava u čast književniku Mati Lovraku u njegovom rodnu mjestu Velikom Grđevcu. Organizatori i domaćini manifestacije su Osnovna škola Mate Lovraka i Općina Veliki Grđevac uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Bjelovarsko-bilogorske županije.

Ova manifestacija vrlo uspješno povezuje odgojne, obrazovne, kulturne, turističke i sportske sadržaje, koji su vezani uz djecu, dječje stvaralaštvo i stvaralaštvo za djecu.

Ovogodišnji 37. Lovrakovi dani kulture obilježavali su se od 18. do 27. 5. 2024.

Središnji dan obilježavanja bio je u četvrtak, 23. svibnja kada je u Domu kulture „Mato Lovrak“ održana dodjela Nagrade „Mato Lovrak“ za najbolji roman za mladež i dodjela nagrada nagrađenim učenicima i mentorima na Natječaju za najbolje literarne, novinarske i likovne ostvaraje na temu prijateljstva.

Učenici Centra za autizam, u okviru likovno – kreativne sekcije učeničke zadruge Grana, tri su puta sudjelovali na toj važnoj manifestaciji - 2016., 2021. i 2024. godine, te su svaki put osvojili nagrade za svoje likovne radove. Njihov uspjeh na manifestaciji pokazuje njihov talent i predanost, kao i uporan rad njihovih mentora i učitelja.

Čestitamo učenici Petri Rogini i učeniku Davoru Duilu Hasanagiću  koji su ove godine sudjelovali na Lovrakovim danima kulture! Njihovi likovni radovi su odabrani među najbolje, nagrađeni i uvršteni u zbornik radova „Darovi djetinjstva“. To je izvanredno postignuće koje pokazuje njihovu marljivost i kreativnost.

„Igrajmo se kao nekad“ na Smotri učeničkih zadruga Grada Zagreba

U srcu Zagreba, u prekrasnom parku Zrinjevac, 6.6.2024. održana je 21. Smotra učeničkih zadruga Grada Zagreba, na kojoj se predstavila šesnaestu godinu za redom i naša učenička zadruga Grana.

Na ovogodišnjoj Smotri sudjelovale su 43 učeničke zadruge, 30 iz osnovnih škole, 8 iz srednjih škola i 5 iz centara za odgoj i obrazovanje. Prosudbeno povjerenstvo od deset članova pomno je proučilo svaku kategoriju važnu za vrednovanje, pa su tako zadrugari i njihovi mentori mogli biti ocijenjeni s maksimalnih 40 bodova i to iz:  pisanog izvješća o radu učeničke zadruge u prošloj školskoj godini, edukaciji voditelja i suradnika učeničke zadruge, sudjelovanju  i djelovanju unutar svoje škole i van nje, suradnji s drugim školama ali i financijskim pokazateljima rada zadruge. Osim toga svaka zadruga morala je pripremiti video prikaz praktičnog rada kao i pisani prikaz istog, po etapama i s potrebnim objašnjenjima i slikovnim prikazom. Oštro oko povjerenstva pomno je promotrilo estetski izgled svakog izložbenog prostora, kao i ambalažu, cjenik i deklaraciju svakog izrađenog proizvoda. Vodilo se računa i na koji način se zadruga i zadrugari predstavljaju, za naše učenike za tu priliku izradili smo socijalnu priču i potreban slikovni materijal. I na kraju, ali ne manje važno vodilo se računa o ekološkim principima zadruge, njegovanju baštine i tradiciji zavičaja, inovacijama i poduzetništvu, odnosno uspjehu proizvoda na tržištu.

Ove godine predstavili smo  se temom "Igrajmo se kao nekad". Naša zadrugarka Petra marljivo je crtala tradicijske igračke našega kraja te je tako od njezinih crteža nastala vesela bojanka. Također od istih crteža nastala je i igra "Pamtilica".

Zadrugari Ivan, Marin, Davor i Mate brižno su bojali, rezali, bušili, lijepili i spajali reciklirane drvene elemente, stare kuhače, loptice i čepove pa su tako nastala tradicijska glazbala bubanj, klepetaljke, zvečke i udaraljke. Ali izradili su zadrugari i niz društvenih igara kao što su "Srčeko i kišobran", "Ulovi u čašicu", " Povuci pogodi", "Prenesi lopticu", a za najmlađe tu je i mobil za kolijevku, i sve to s motivima našega grada.

Zahvaljujući marljivim i vrijednim zadrugarima i njihovim mentorima naša učenička zadruga probila  se na sam vrh liste vrednovanja, s ostvarenih 39 bodova,  što nam omogućuje da u rujnu ove godine  predstavljamo svoj grad na Državnoj  Smotri učeničkih zadruga koja će se održati u Poreču.

Ponosni smo što svoj Centar i svoj grad već sedmi puta predstavljamo na jednom tako prestižnom natjecanju na nivou Republike Hrvatske.

Opširnije:„Igrajmo se kao nekad“ na Smotri učeničkih zadruga Grada Zagreba

Na 35. smotri uz RH sudjelovala je i učenička zadruga Grana

Smotra učeničkih zadruga RH u Poreču otvorena je 27. rujna prigodnim svečanim programom kojega su pripremili učenici škole domaćina Smotre – Srednje škole Mate Balota iz Poreča – te kratkim obraćanjem predstavnika institucija: Krešimir Bronić – ravnatelj SŠ Mate Balota, škole domaćina, Ugo Musizza – zamjenik gradonačelnika Poreča, , Dorijana Šumberac Jelić – pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije, Anton Pletikos – tajnik Hrvatske zajednice tehničke kulture Istarske županije i Grada Poreča, Dragica Benčik – predsjednica Hrvatskog saveza učeničkih zadruga te Verica Jovanovski – viša savjetnica za fiziku i učeničko poduzetništvo iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

Tijekom dva dana, zadrugari su se družili, razmjenjivali ideje i sudjelovali na radionicama. Članovi Državnog povjerenstva 35. smotre UZ RH obišli su sve učeničke zadruge, pregledali sve izložbene prostore te demonstracije praktičnih radova. Iako Smotra u izložbenom dijelu programa nema natjecateljski karakter, obilazak Državnog povjerenstva i razgovor s učenicima i voditeljima iz svake zadruge važan je element za evaluaciju prezentiranog, a učeničke zadruge dobivaju i važnu povratnu informaciju oko same prezentacije i uređenja izložbenog prostora.

Drugi dan Smotre, u četvrtak 28. rujna, u dvorani hotela Zorna održane su i prezentacije devet istraživačkih radova – četiri iz osnovnih i pet iz srednjih škola pred Povjerenstvom za vrednovanje istraživačkih radova 35. smotre UZ RH.

Ovaj festival učeničke kreativnosti prezentirao je najbolje u učeničkom zadrugarstvu u protekloj školskoj godini te ponudio svim sudionicima i posjetiteljima sudjelovanje na besplatnim kreativno-tehničkim radionicama. I ove godine učeničke zadruge izabrane za 35. smotru UZ RH, prezentirale su pregršt kreativnih ideja realiziranih kroz razne ukrasno-uporabne predmete, poljoprivredne, prehrambene, kozmetičke i ljekovite proizvode, proizvode od keramike kao i mnoštvo drugih raznovrsnih proizvoda koji ideje crpe iz baštine i tradicije krajeva u kojima djeluju učenike zadruge. Osim krajnjih, gotovih proizvoda pripremljenih za tržište, sa svim elementima koje takvi proizvodi moraju imati – deklaracije, ambalaže, tržišnog dizajna i naravno, cijene jer je Smotra izložbeno-prodajnog karaktera – sve učeničke zadruge su na Smotri i demonstrirale izradu proizvoda s kojim su se predstavile. Na Smotri se predstavila i učenička zadruga – gost UZ Matija Gubec iz istoimene škole iz Tavankuta (Republika Srbija) te kao domaćin učenička zadruga  Parentino iz srednje škole Mate Balota.

Učeničkoj zadruzi „Grana“ ovo je bilo šesto sudjelovanje na državnoj Smotri u petnaest godina postojanja. Nakon osvojenog drugog mjesta na Smotri UZ Zagreba, u lipnju ove godine, ostvarila je pravo odlaska u Poreč, gdje je prezentirala ovogodišnju ideju i izvedbu teme „Tramvaji moga grada“. Uz tkalačku sekciju u okviru likovno-kreativne sekcije učenici zadrugari iz oba osnovnoškolska programa Centra za autizam, izrađivali su držače za fotografije i/ili poruke od drvenih recikliranih elemenata, a tramvaje su implementirali na male zagrebačke trgove.

 Kreativnost, inovativnost i autentičnost prepoznata i bodovana na županijskoj razini „odvezla“ je svojom izvedbom zagrebačkih tramvaja naše zadrugare u društvo 60 najboljih zadruga Hrvatske, odabranih između 701 zadruge koliko ih trenutno djeluje u osnovnim i srednjim školama, te u centrima za odgoj i obrazovanje u RH.

Opširnije:Na 35. smotri uz RH sudjelovala je i učenička zadruga Grana

Moj grad protkan nitima prošlosti i sadašnjosti

U petak, 2. lipnja 2022., na zagrebačkom Zrinjevcu održana je 19. županijska Smotra učeničkih zadruga Grada Zagreba. Domaćin ovogodišnje županijske Smotre bila je OŠ Sesvetska sela. Na Smotri je sudjelovalo i svoje radove prezentiralo trideset i pet učeničkih zadruga pred brojnim posjetiteljima i građanima. I učenička zadruga „Grana“ predstavila se tkalačkom i likovno – kreativnom sekcijom, ove godine tema predstavljanja bila je „Moj grad protkan nitima prošlosti i sadašnjosti“, ispričana je priča o tkanju i izradi tkanina koje su se koristile za izradu nošnje. Današnjem čovjeku, pogotovo mlađem, teško je zamisliti da su se u prošlosti odjeća ili tekstil za osobne potrebe izrađivali unutar domaćinstva, uključujući uzgoj sirovine za tkanje.

Gotovo svaka kuća u okolici Zagreba sijala je lan i konoplju i prerađivala je u niti, dok su se tkanjem bavili muški tkalci koji su tkali iz svoje ili donesene sirovine. Tkalačkih je stanova u naselju bilo nekoliko, a tkalci su se kroz godine mijenjali – posao bi naslijedio sin, a ako muškog potomka nije bilo tkanju bi se naučio netko drugi iz sela, otkupio bi tkalački stan i nastavio s poslom.

Jedan od najspecifičnijih elemenata identifikacije ljudi sa svojom poviješću i rodnim krajem su tradicijske nošnje. Na neposredan način govore o običajima, vrijednostima i životnim navikama nekog naroda i izraz su njegovih estetskih težnji da i na taj način istakne  jedinstvenost. Šestinska narodna nošnja spada u najslikovitije nošnje iznimne vrijednosti. Zahvaljujući bogatom vezu i tkanju te živopisnosti same nošnje, poznata je u cijelome svijetu. Ako pitate Zagrepčane koji je zaštitni znak Zagreba, pa i cijele Hrvatske, prevladavajući odgovor će biti - šestinska ambrela, škrlak i lajbek. To su sastavni dijelovi naše šestinske nošnje, pa možemo zaključiti da je jedan od glavnih simbola prepoznatljivosti naše domovine šestinska narodna nošnja. Ona je za građane Zagreba daleko više od suvenira, izrasla je iz autohtone sredine i neraskidivo je vezana uz običaje.

Na 19. Smotri učeničkih zadruga Grada Zagreba učenička zadruga „Grana“ tkala je tkanicu na tkalačkom stanu te prikazala lutkice u narodnim nošnjama, šestinčanke izrađene od recikliranih materijala. Nakon obilaska izložbenih prostora učeničke zadruge su se međusobno ocijenile i odabrale između sebe tri najbolje učeničke zadruge:

 

1. mjesto – UZ Pušlek, UZ Pušlek iz Agronomske škole

2. mjesto – UZ Moda i dizajn, Škola za modu i dizajn

3. mjesto – UZ Izvor, OŠ Sesvetska Sopnica

Prvoplasirani, UZ Pušlek plasmanom je osigurao sudjelovanje na  Smotri Republike Hrvatske u Vinkovcima, zajedno s učeničkim zadrugama koje su odabrane prema kriteriju abecednog redoslijeda koji se primjenjuje u Podružnici HUUZ-a Grada Zagreba, uz suglasnost i potvrdu Prosudbenog povjerenstva.

Opširnije:Moj grad protkan nitima prošlosti i sadašnjosti

ČUVARKUĆE U GLINENIM POSUDICAMA

Suradničko učenje je strategija poučavanja u kojoj učenje proizlazi iz zajedničkog rada učenika, oblik je to poučavanja koji se koristi i u Centru za autizam. Suradničkim učenjem i međusobnim interakcijama keramičarske i eko sekcije nastale su predivne unikatne keramičke posudice u kojima su posađene biljke čuvarkuće.

Učenici su u sklopu keramičarske sekcije vlastoručno modelirali glinene posudice, za izradu posudica koristili su majolika glinu kako bi se naglasila prirodnost materijala. Keramičarski alat korišten je samo za spajanje nožica posude sa glavnim konkavnim tijelom. Naglasak je bio na slobodnom modeliranju, odnosno oblikovanju gline rukama. Kako bi biljke u unikatnim posudicama bolje rasle, posudice su oslikavane isključivo s vanjske strane  ostavljajući mogućnost biskvitnoj keramici da zadržava potrebnu vlagu. Kod oslikavanja učenici su izvodili slobodne poteze inspirirani dijelima slikara Jacksona Pollocka, i na taj način napravili posude koje će obogatiti svaki interijer ili eksterijer.

Učenici iz eko sekcije u unikatne glinene posudice uz podršku učiteljica sadili su biljke čuvarkuće. Čuvarkuća je zeljasta  biljka koja se koristi za dekoraciju domova i vrtova i čiji je uzgoj vrlo jednostavan. Izuzetno je ljekovita i otporna na velike vrućine i hladnoće. Prijevod latinskog naziva ove biljke glasi “uvijek živa” i svjedoči o njenoj neuništivosti. Prema drevnom vjerovanju, štiti dom i obitelj od zlih sila, bolesti i požara pa je zato dobila naziv čuvarkuća. Nakon što su čuvarkuće posađene, posudice su ukrašene kamenjem i bubamarama.

U ugodnoj radnoj atmosferi, učenici Centra za autizam stvorili su predivne male vrtove čuvarkuća u unikatnim glinenim posudicama oslikane po uzoru na velikog američkog slikara.

Opširnije:ČUVARKUĆE U GLINENIM POSUDICAMA

Kalendar šk.god.2023/24

Tražilica